Πολύδροσο Θεσπρωτίας

Το Πολύδροσο είναι ένα μικρό χωριό του δήμου Παραμυθιάς Θεσπρωτίας που βρίσκεται στα όρια των Νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Χτισμένο στις πλαγιές του ποταμού Καλαμά μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον δικαιολογεί απόλυτα το σημερινό όνομά του μιας και οι άφθονες πηγές του αλλά και τα δέντρα που το περιβάλλουν, του χαρίζουν τη δροσιά κάθε εποχή του χρόνου.

Η απόσταση από την Ηγουμενίτσα είναι 42 χλμ και από τα Ιωάννινα 50 χλμ. Από την Αθήνα η διαδρομή μέσω Ιωαννίνων είναι 500 χλμ. και από τη Θεσσαλονίκη 330.

Μια μέρα - Μια εικόνα

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣ...
View Image Download

ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ

  • ΚΩΣΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #511 από ΚΩΣΤΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ στο θέμα Απ:ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Λουλούδια δεν έχει μόνο στους κήπους, εχει και αγριολούλουδα τα οποία εγω τα βρίσκω μια χαρά, ειδικά στα μέρη τα δικά μας τέτοιο καιρό. Ας μην τα βαφτίζουμε όλα όσα βρίσκονται εκτός των κήπων τσουκνίδες τα καημένα τα λουλουδάκια γιατί θα μαραθούνε και θα ξομείνουμε με τους κήπους και τους φράχτες τους. Και γιατί καλή μου Μαρία στο τελευταίο μηνυμα νιώθεις την ανάγκη να αναπαράγεις όλα αυτά τα σκουπίδια που κατά καιρούς ξεπέφτουν και στη σελίδα μας; Για να μας πεις τι; Μήπως δεν συμβαίνουν παντού αυτά; Και τι πρέπει να κάνουμε; Να το κλείσουμε το μαγαζί τώρα που το ανοίξαμε; Τώρα που λέμε ο καθενας το δικό του ελεύθερα πρέπει να αλλάξουμε τον τρόπο που μιλάμε; Αφου΄όλα αυτά συμβαίνουν και σε περιφραγμένα κρατικά κανάλια στο ιντερνετ. Διάβαζα ότι πριν κάτι μήνες έγινε ακόμη και στου Πεντάγωνου γτη σελίδα. Θαλεγα καλύτερα να τα σβινεις παρά να κάθεσαι και να τα ξαναβάζεις στις σελίδες μας. Πρέπει να τα βλέπουμε συνέχεια μπροστά μας; Ελπίζω να τα σβισεις κι οχι να τα βάζεις σε κορνίζα όπως ταβαλες τώρα. Εγώ δεν ξαναγράφω σε αυτό το θεμα γιατί νομίζω ότι υπάρχουν πιο ουσιαστικά πράματα να ασχοληθούμε. Και γιατί δεν νιώθω υποχρεωμένος να βλεπω μπροστά μου στο κομπιούτερ μου ότι πιστεύω ότι πρέπει να το προσπερνάμε και όχι να το δείχουμε στους άλλους για σκιάχτρο. Ελπίζω αν μπορείς και γίνεται τεχνικά να τα σβισεις όλα αυτά. Κι αν εχεις καμιά καλή φωτογραφία απο λουλούδια να τη βάλεις στη θέση αυτών των σκουπιδιών στις κορνίζες. Κι ας είναι και από κήπο, εδώ δεν με χαλάει. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #513 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Φευ! Τα αγριολούλουδα δεν είναι μόνο τσουκνίδες
Σαφώς τα αγριολούλουδα δεν είναι μόνο τσουκνίδες:



Από τη Λέσβο η φωτογραφία. Τη διάλεξα γιατί θυμίζει και τις δικές μας αγαπημένες ανοιξιάτικες ματιές. Σταφύλι του κούκου δεν είναι αυτό? Ή τουλάχιστον του μοιάζει. . .

Αλλά ας μην αφήσω παραπονεμένες και τις τσουκνίδες:

www.polyphonic.gr/poiimaapiros3.htm

ΠΟΖΑΡΤΣΚΟ

Παράδοση πουλάνε στο πέρα πλάι
Στο δώθε τους τάφους πνίγουν οι τσουκνίδες.
Σπασμένοι πέτρινοι σταυροί.
Κομμένα ονόματα
από δύσκολα επώνυμα
Πέτκος, Ντότσες, Νέμτσης?
Δισύλλαβος πόνος
όλο σύμφωνα σκληρά.
Όλο γράμματα που θάφτηκαν,
για να μη γίνουν φωνές.

Βασίλης Νιτσιάκος


durabond.ca/gdouridas/logotexnia.html

Πομπή σκαλοπατιών. Προπορεύονται οι αρχές του τόπου, σαρκοφάγοι. Ακολουθούν βασιλείς, προσκυνητές της προφητείας αρχηγοί πολέμων με δώρα που στέλνει η φιλοδοξία στους μάντεις της, αιώνες κοιλαράδες βραδυκίνητοι με τις επαναλήψεις παλλακίδες τους. Φρουρά της ροής σωματοφύλακες εκατέρωθεν, σαρκοφάγοι πάλι με τις περικνημίδες τους, τσουκνίδες και ξερόχορτα. Κική Δημουλά


Πρόσθετες πληροφορίες για τις τσουκνίδες ή κνίδας των αρχαίων:

www.tyxikos.gr/00-78-2.html

Από εκεί και η παροιμία:

``αντί της ακάνθης θέλει αναβή κυπάρισσος, αντί της κνίδης θέλει αναβή μυρσίνη?? (Ησ. 56/νς/13)

Οι τσουκνίδες και το έθιμο της πιπερούγκας στη Θράκη

www.thrakiki.gr/petra.htm

όντε δεν έβρεχε στο χωριό, μαζεύντανα καμνιά δεκαπενταριά κορίτσια μέχρι δεκα πέντε χρονών, έπαιρνανα ένα ορφαωό κορίτ πε κει πε το χωριό και το άλλαζανα πε τα παλιά τα ρούχα. Το στόλζανα ύστερα λογιώ λογιώ λουλούδια και άλλα χορτάρια, λαπατσούρες, τσουκνίδες, μολόχια, παπαδίτσες, κατιτζίδες (παπαρούνες). Το αλλαγμένο το κορίτσι το έλεγανα πιπερούγκα, έντρεχανα σε γούλα τα σπίτια τη χωριού πε τόνα στ άλλο. Εκεί τραγουδούσανα βαρειά βαρειά, όχ λήγορα, και χόρευγανα.


Οι τσουκνίδες στα έθιμα του γάμου της Ιεροπηγής Καστοριάς:

www.ieropigi.vlahoi.net/index.php?option...;id=26&Itemid=53

Λα κούσκρε τσι νι κρουσκέμ
γιου λόι αμπόρου τας τζουκέμ
ντι σκέμπι νι κιντικέμ
ντι ουρτζέτζ νι ουρτζουκέμ
τώρα ντι νιχιάμε ντι ώρε
ους νι σκότς βιάστα ναφόρε

Συμπεθέρα που συμπεθεριάσαμε
που έχεις την αυλή να χορέψουμε
από τις πέτρες σκοντάψαμε
από τις τσουκνίδες (τσιμπηθήκαμε)
τώρα σε λίγη ώρα
θα μας βγάλεις τη νύφη έξω.


Το μπουρανί και τα γαμοτράγουδα από τα Αμπελάκια της Θεσσαλίας:

www.edu.uoc.gr/~math2172/panousis/mme/2004/press80.htm

Στον Tύρναβο και στα Aμπελάκια Θεσσαλίας, ίσως και σε άλλα μέρη, η Kαθαρή Δευτέρα είναι ημέρα αφιερωμένη στον Διόνυσο και τον Πάνα. Στην πλατεία του χωριού μαγειρεύουν σε καζάνι το «μπουρανί», σούπα με τσουκνίδες. Στην τελετή συμμετέχουν (προς το παρόν) μόνο άνδρες, που, κραδαίνοντας τεράστιους φαλλούς σκαλισμένους σε ξύλο, εκστομίζουν τολμηρές βωμολοχίες, τραγουδούν ή απαγγέλλουν άψογους αλλά «άσεμνους» δεκαπεντασύλλαβους, οι οποίοι πανελληνίως αποκαλούνται «γαμοτράγουδα». Aναφέρονται αποκλειστικά στην ερωτική πράξη και όλα λέγονται με το όνομά τους.


Οι τσουκνίδες και οι ερωτευμένοι ή πώς να διώχνουμε τον κόσμο με τσουκνίδες:

www.gatadotis.gr/?c=187&a=1568

Και για τα προσόντα της τσουκνίδας:

www.mani.org.gr/hlorida/88tsouknida/ts.htm



Η τσουκνίδα ως φάρμακο:

www.simerini.com/nqcontent.cfm?a_id=293948

Τσουκνίδα: Οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν τις τσουκνίδες σπουδαία φυτά από φαρμακευτική άποψη. Ο Ησίοδος προέτρεπε τους συγχρόνούς του να τρώνε τις τσουκνίδες βρασμένες προκειμένου να μπορούν να αντιμετωπίσουν όλες τις ασθένειες. Και σήμερα ακόμα θα βρούμε πολλές συνταγές που περιλαμβάνουν τις τσουκνίδες. Χρησιμοποιούνται ως φαρμακευτικά φυτά, επειδή ο χυμός τους είναι στυπτικός και αποτελεί εξαιρετικό φάρμακο για την άμεση ανάσχεση της ρινορραγίας.


Καλές και για την αναιμία:

www.oros7.gr/remedia1.htm

Τρυφερές τσουκνίδες μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως έγχυμα για πόση, να φαγωθούν βραστές ως λαχανικό ή ανακατεμένες με χυμό λεμονιού και ασπράδι αυγού σε πουτίγκα.


Τσουκνίδες και κτηνοτροφία:

drymos1.blogdrive.com/archive/

Κτηνοτρόφοι εδώ και χιλιάδες χρόνια ,και μάλιστα ιδιαίτερα επινοητικοί ,αφού κατάφερναν να κάνουν ακόμα και τις κατσίκες που δεν είχαν ζευγαρώσει να κατεβάσουν γάλα ,τρίβοντας τους μαστούς με τσουκνίδες « λαμβάνοντες κνίδην τρίβουσι τα ούθατα βία δια το αλγεινόν είναι. . .» όπως μας πληροφορεί ο Αριστοτέλης.


Οι τσουκνίδες στον ονειροκρίτη:

www.041.gr/oneirokriths/T.htm

Τσουκνίδα
Αν δείτε στ' όνειρο σας ότι περπατάτε ανάμεσα σε τσουκνίδες χωρίς να παθαίνετε τίποτα, σημαίνει πως θ' απολαύσετε ευημερία. Αν δείτε πως οι τσουκνίδες σας τσιμπούν, σημαίνει πως θα δυσαρεστηθείτε από τον εαυτό σας και θα δυσαρεστήσετε και άλλους.
Για τη νέα γυναίκα που θα δει πως περνά ανάμεσα από τσουκνίδες, σημαίνει πως θα της γίνουν προτάσεις γάμου από διαφορετικούς ανθρώπους και η απόφαση της θα την γεμίσει άγχος.
Αν απλώς ονειρευτείτε τσουκνίδες, προβλέπονται άσχημες καταστάσεις και ανυπακοή από παιδιά ή υπηρέτες.


Και ένα σχετικό απόσπασμα από τη Συβαρίτισσα της Λιλής Ζωγράφου:

zwgrafou.bravehost.com/sivaritissa.html

Κάθε μέρα γίνεται ο άνθρωπος, κάθε καινούρια μέρα μας γκρεμίζει, μας ανοικοδομεί, μας ισοπεδώνει. . . Μόνο η βλακεία μένει αμετακίνητη, αν δεν πρόκειται για σταθερότητα σκοπιμότητας, μόνο η βλακεία κρατά τους ανθρώπους αμετάλλαγους σαν αμεταχείριστα τσουκάλια, που δε χρησιμοποιήθηκαν ούτε γι αυτό που φτιάχτηκαν, που δεν κάθισαν τον πήλινο πισινό τους στη φωτιά να εκτελέσουν τον προορισμό τους, γιατί τρέμουνε μην καούν και καμαρώνουν πως διαφύλαξαν την ακεραιότητά τους και δε βλέπουν πως ξεφλουδάνε και μαδούν όσο γερνούνε και πως φυτρώνουν τσουκνίδες στην αμεταχείριστη τρύπα τους.


Ναι, δεν είναι όλα τα αγριολούλουδα τσουκνίδες. Μα και οι τσουκνίδες έχουν τις χάρες τους. Και γίνονται και ωραία πίτα. Με τέτοιες τσουκνίδες δεν έχω πρόβλημα. Με τις άλλες όμως, καταλαβαίνετε ποιες, θα συνεχίσω να επιμένω πως πρέπει να τις απομακρύνουμε. Τρόπος υπάρχει και κανενός δε θα στερηθεί το δικαίωμα να γράφει. Κι αν θέλει και την ανωνυμία του, εύκολο είναι. Ας γράψει με ψευδώνυμο. Ε, μην το κάνουμε πια και μεσανατολικό. Πάγια τακτική είναι αυτή που προτείνω σε όλα τα φόρουμ του διαδικτύου. Μόνο σε χώρους τύπου indymedia μπορείς να γράψεις ανεξέλεγκτα αλλά κι εκεί υπάρχουν διαχειριστές που είναι 24 ώρες σε εγρήγορση.
_________________________________________

Υ.Γ. Συνταγές με τσουκνίδες, για να ολοκληρωθεί το αφιέρωμα:

www.eranistis.gr/cook.htm

Φαγκρί φούρνου με χόρτα

www.biostore-aloa.blogspot.com/

Με τσουκνίδα παρασκευάζονται σούπες και πίτες. Οι τσουκνιδόπιτες της Θεσσαλίας και της Ηπείρου είναι ονομαστές! Συνήθως ανακατεύεται με άλλα χορταρικά. Γενικά, μπορεί να μαγειρευτεί όπως και το σπανάκι. Ωμή μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε σάλτσα πέστο.

Τσουκνιδόπιτα με αρωματισμένο φύλλο

Υλικά

Μισό κιλό τσουκνίδες τρυφερές, μισό κιλό σπανάκι, 2 κρεμμύδια τριμμένα, 4 κουταλιές ελαιόλαδο, μισή κούπα δυόσμο ψιλοκομμένο, μισή κούπα μάραθο ψιλοκομμένο, αλάτι, πιπέρι, 1 κούπα φρυγανιά

Για το φύλλο:

Μισή κούπα νερό, μισή κούπα γάλα, 6 κουταλιές ελαιόλαδο, 1 κουταλάκι αλάτι, 1 κουταλάκι θυμάρι, βασιλικό ή μαϊντανό, μισό κιλό αλεύρι

Παρασκευή

Ετοιμάζουμε το ζυμάρι: Ανακατεύουμε το αλεύρι με το αλάτι και το βότανο. Κάνουμε λάκκο στο κέντρο και ρίχνουμε τα υγρά. Ζυμώνουμε μέτριο ζυμάρι και το αφήνουμε να ξεκουραστεί. Βράζουμε τις τσουκνίδες και το σπανάκι για 5 λεπτά, στραγγίζουμε και ψιλοκόβουμε.

Τσιγαρίζουμε το κρεμμύδι στο ελαιόλαδο, προσθέτουμε το σπανάκι, τις τσουκνίδες και το μάραθο και τσιγαρίζουμε να εξατμισθούν τα υγρά. Σβήνουμε τη φωτιά και προσθέτουμε το δυόσμο, αλάτι, πιπέρι και τη φρυγανιά.

Με το μισό ζυμάρι ανοίγουμε φύλλο και το στρώνουμε στον πάτο και τα τοιχώματα λαδωμένου ταψιού.

Απλώνουμε πάνω τα χόρτα και σκεπάζουμε με δεύτερο φύλλο. Ενώνουμε τις άκρες των φύλλων, αλείφουμε με χτυπημένο αβγό, πασπαλίζουμε με σησάμι και ψήνουμε σε μέτριο φούρνο μέχρι να ροδίσει, 1 ώρα περίπου (ή σε χαμηλό φούρνο για περισσότερη ώρα).

Πηγή: Τα βότανα στην κουζίνα - Μαρία και Νίκος Ψιλάκης


Η τσουκνίδα πρωταγωνίστρια στην ελληνική και τη διεθνή κουζίνα: σούπες, ντιπ, πίτσες και άλλα

ta-nea.dolnet.gr/print_article.php?e=A&a...8&m=P26&aa=1

Οικολογικό βάψιμο αυγών με τσουκνίδες (ειδικά για παναθηναϊκούς)

www.cyprusgreens.org/elections2006/fedraeggs.htm

Και οι Πόντιοι τρώνε τσουκνίδες:

3lyk-polichn.thess.sch.gr/pleiades/pages/pontioi.htm

Κιντέατα Γνωστά και ως τσουκνίδες.
Γίνονται 3-4 μερίδες.

Χρόνος προετοιμασίας: 10 λεπτά
Χρόνος μαγειρέματος: 15 λεπτά

Υλικά

1 κιλό τσουκνίδες, 2 τρίτα της κούπας αλεύρι, για όλες τις χρήσεις, ένα τρίτο της κούπας λάδι, ένα τέταρτο της κούπας ψιλοκομμένο δυόσμο, 1 σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένο, αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι

Εκτέλεση

Πλύνετε καλά τις τσουκνίδες και καθαρίστε τες από τα σκληρά μέρη. Βράστε τες σε αλατισμένο νερό, να μαλακώσουν και στραγγίστε τες. Ρίξτε τες και πάλι μέσα κατσαρόλα, πασπαλίστε τς με το αλεύρι κι ανακατέψτε έντονα με ξύλινη κουτάλα, ώσπου να λιώσουν και ν΄ αποκτήσουν υφή πουρέ. Προσθέστε το λάδι, το δυόσμο, το σκόρδο, αλάτι, πιπέρι κι ανακατέψτε το μίγμα 10' επάνω σε μέτρια φωτιά. Σερβίρετε το φαγητό ζεστό ή κρύο, είναι το ίδιο νόστιμο.



Και για τους βιβλιοφάγους:

www.protoporia.gr/protoporia/product.asp...8NCF3206M7V32RNK1LN5

Πώς γλυκαίνουν οι τσουκνίδες Συγγραφέας: Παπαθεοδώρου Έφη (Πεζογραφία)

www.estiabookstore.gr/HestiaBookStore_Bo...sp?BookCode=28207333

O ΠOΛEMOΣ TΩN OYΦPΩN KAI TΩN TZOYΦPΩN ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ: TPIBIZAΣ EYΓENIOΣ
(Παιδική Λογοτεχνία, η μάχη στην κοιλάδα με τις μοβ τσουκνίδες

troiabooks.gr/item.php?ref_id=52

Αρχαίων δείπνον Συγγραφέας: Μαρία Λόη
(Γαστρονομικό: γιατί οι αρχαίοι έτρωγαν τσουκνίδες. . . )

Οι τελευταίες τσουκνίδες προσφέρονται στους σινεφίλ:

www.10percent.gr/issues/200504/16.html

Με ένα τριπλό video, με τίτλο «Μερικοί Προτιμούν Τσουκνίδες» (η γιαπωνέζικη έκφραση για το δικό μας «Περί ορέξεως? κολοκυθόπιτα»), ο δημιουργός ψηλαφεί τον ερωτισμό όπως παρουσιάζεται μέσα από τον Ιαπωνικό κινηματογράφο.


Σας χαιρετώ και σας ασπάζομαι με τη γιαπωνέζικη παροιμία:

\"Περί ορέξεως . . . τσουκνίδες!\"

__________________________________________<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: Μαρία Λ, at: 22.04.07 17:32

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nikos
  • Το Άβαταρ του/της nikos
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #522 από nikos
Απαντήθηκε από nikos στο θέμα Απ:ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Μην τρελένεστε με κινδυνολογίες.
Το φορουμ μπλόκαρε γιατι προσπαθούσα να του βάλω κάποιου είδους προστασίας την Παρασκευή το μεσημέρι γυρω στις 15.30 έτσι ώστε οταν καποιος κανει post ενα κείμενο να πρέπει να γράψει και ένα random number/text σε ενα κουτάκι.

Δεν μου έκατσε και μπλόκαρε το φόρουμ! :)
Το ξαναγύρισα πάλι στην αρχική του θέση και όλα καλα!! :)

No stress no worries...
Οταν το τελειοποιήσω στο δικό μου μηχάνημα θα το βάλω ον-λαιν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nikos
  • Το Άβαταρ του/της nikos
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #523 από nikos
Απαντήθηκε από nikos στο θέμα Απ:ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Επίσης αν κάποιος κάνει post κατι σαν επισκέπτης Ενοείται οτι ΟΤΙ και να πεί ειναι αμφιλεγόμενο, ενώ οταν το κάνει σαν Μέλος τότε δεν μπορεί να πει \&quot;Οχι δεν το είπα εγώ ήταν άλλος.\&quot;

Γι αυτό υπάρχει και η σημείωση [ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ] να ενημερώνει τους άλλους οτι αυτος που έστειλε το σχόλιο κτλ κτλ ΙΣΩΣ και να μην είναι ο ίδιος (όπως τώρα που βαρίεμαι να κανω login και ας το βλέπω το πεδίο κάτω αριστερά.

Οπότε ΤΩΡΑ ότι και να πώ δεν μπορείτε να γυρίσετε κ να μου πειτε \&quot;Μα έτσι είπες\&quot; γιατι πολύ απλα μπορώ να πω \&quot;Ποιος εγω??? ΕΓΩ? Δεν είπα τιποτα\&quot;

Αν ομως δίπλα απο το ονομα μου δεν είχε το Επισκέπτης, τοτε δεν θα μπορούσα να πώ τίποτα.

Μην τρελένεστε, δεν υπάρχει ασφάλεια στο διαδίκτυο, απλά πρέπει να το δείτε και λίγο σφαιρικά το θέμα...
Φτιάξτε ενα εμαιλ στο yahoo.gr (πολυ καλό και με 1GB χώρο) και βάλτε το σε οποιο σαιτ σας κανει κεφι. Την εγγραφή εδώ δεν την εχουμε κανει για να το παίξουμε big brother, αλλα για να μπορεί κάποιος να καταχωρήσει το όνομά του χωρίς να φοβάται οτι θα του το πάρει κάποιος άλλος. (π.χ. τώρα μου έκατσε να γραφτώ σαν ΠΠΔ...!!Λέμε τώρα) ...

Αν θέλετε την γνώμη μου, γραφτείτε για την προστασία της ταυτότητάς σας. Δεν κοστίζει τίποτα στην τελική!
Αν πάλι κάποιος δέν θέλει να δώσει εμαιλ κτλ κτλ, στείλτε μου εμαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και θα του φτιάξω ένα λογαριασμό στο χέρι χωρίς να δώσει εμαιλ η οτιδήποτε άλλο.

Αντε, και καλή εβδομάδα!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • nikos
  • Το Άβαταρ του/της nikos
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #524 από nikos
Απαντήθηκε από nikos στο θέμα Απ:ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
nikos έγραψε:

Επίσης αν κάποιος κάνει post κατι σαν επισκέπτης Ενοείται οτι ΟΤΙ και να πεί ειναι αμφιλεγόμενο, ενώ οταν το κάνει σαν Μέλος τότε δεν μπορεί να πει \&quot;Οχι δεν το είπα εγώ ήταν άλλος.\&quot;

Γι αυτό υπάρχει και η σημείωση [ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ] να ενημερώνει τους άλλους οτι αυτος που έστειλε το σχόλιο κτλ κτλ ΙΣΩΣ και να μην είναι ο ίδιος (όπως τώρα που βαρίεμαι να κανω login και ας το βλέπω το πεδίο κάτω αριστερά.

Οπότε ΤΩΡΑ ότι και να πώ δεν μπορείτε να γυρίσετε κ να μου πειτε \&quot;Μα έτσι είπες\&quot; γιατι πολύ απλα μπορώ να πω \&quot;Ποιος εγω??? ΕΓΩ? Δεν είπα τιποτα\&quot;

Αν ομως δίπλα απο το ονομα μου δεν είχε το Επισκέπτης, τοτε δεν θα μπορούσα να πώ τίποτα.

Μην τρελένεστε, δεν υπάρχει ασφάλεια στο διαδίκτυο, απλά πρέπει να το δείτε και λίγο σφαιρικά το θέμα...
Φτιάξτε ενα εμαιλ στο yahoo.gr (πολυ καλό και με 1GB χώρο) και βάλτε το σε οποιο σαιτ σας κανει κεφι. Την εγγραφή εδώ δεν την εχουμε κανει για να το παίξουμε big brother, αλλα για να μπορεί κάποιος να καταχωρήσει το όνομά του χωρίς να φοβάται οτι θα του το πάρει κάποιος άλλος. (π.χ. τώρα μου έκατσε να γραφτώ σαν ΠΠΔ...!!Λέμε τώρα) ...

Αν θέλετε την γνώμη μου, γραφτείτε για την προστασία της ταυτότητάς σας. Δεν κοστίζει τίποτα στην τελική!
Αν πάλι κάποιος δέν θέλει να δώσει εμαιλ κτλ κτλ, στείλτε μου εμαιλ στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και θα του φτιάξω ένα λογαριασμό στο χέρι χωρίς να δώσει εμαιλ η οτιδήποτε άλλο.

Αντε, και καλή εβδομάδα!! :)



I Verify everything I wrote before!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
16 Χρόνια 11 Μήνες πριν #530 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:ΤΟ ΡΟΛΟΪ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
Σωστός Νίκος. Τα είπες όλα. Η εγγραφή προστατεύει και τους ίδιους τους χρήστες. Επιπλέον αν κάνεις μια αβλεψία μπορείς να ξαναμπείς στο μήνυμα που έγραψες (για το φόρουμ μόνο ισχύει αυτό) και να το διορθώσεις ή να το τροποποιήσεις. Δεν κινδυνεύει κανενός η ασφάλεια με την εγγραφή στο φόρουμ.

Και να πούμε και το άλλο. Το να γράφεις ως επισκέπτης δε σημαίνει πως δεν μπορείς να εντοπιστείς σε περίπτωση που παραβιάσεις σημαντικούς όρους λειτουργίας του φόρουμ. Πχ (λέμε τώρα) ότι κάποιος ως επισκέπτης μπαίνει εδώ και αρχίζει να συκοφαντεί άλλα πρόσωπα. . . Με την ip του μπορεί να εντοπιστεί ποιος είναι. Και οι διαχειριστές είναι υποχρεωμένοι να την αποκαλύψουν αν τους ζητηθεί δικαστικά. Οπότε είναι ψευδεπίγραφο να θεωρούμε πως η ελευθερία προασπίζεται όσο κρατάμε το θεσμό του επισκέπτη. Αυτά είναι μόνο για όσους δεν ξέρουν καλά τον κόσμο του ίντερνετ ή για εκείνους που ξέρουν περισσότερα από όσα πρέπει. . . :)


Και να σημειώσω ότι όπως βλέπω η Erica τώρα που ο Άγιος Βασίλης έφυγε, πάλι κόλλησε. Άνοιξε δύο δικά της θέματα στο ΡΕΠΟΡΤΑΖ. Οπότε άδικα κατηγορήθηκε ο καημένος ο Άγιος Βασίλης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.222 δευτερόλεπτα

Πες Το

adelfotita - 24/10/2023 - 11:34

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023, 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΡΤΙΝΗ ΓΙΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ.

adelfotita - 20/10/2023 - 15:39

Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι η Γιαννούλα Διώχνου (το γένος Μάκου). Ζούσε στον Καναδά κι εκεί θα γίνει και η κηδεία. Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς της, Κώστα Διώχνο και τον γιο τους Νίκο.

adelfotita - 15/01/2023 - 12:15

ΧΟΡΟΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΙΤΩΝ 19 ΦΛΕΒΑΡΗ, 12.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΟΥ!ΤΑΒΕΡΝΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 238.

adelfotita - 31/12/2022 - 01:45

30/12/22 "Έφυγε" σήμερα η Βασιλική Δρόσου, το γένος Λαμπρίδη. Ετών 100. Η κηδεία θα γίνει αύριο, ώρα 12 το μεσημέρι, στο Κάτω Ζάλογγο όπου και διέμενε με τον γιο της Γιάννη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και καλό της ταξίδι...

adelfotita - 10/09/2022 - 11:04

"Έφυγε" ο Σταύρος Μαρτίνης, ο αγαπημένος μας Τσιαβέλης. Αυτή την ώρα η κηδεία του στον Αη - Δημήτρη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
Cancel

Ημερολόγιο

Παρασκευή
29
Μαρτίου
2024
Ανατ.: 06.19
Δύση: 18.47
Σελήνη
19 ημερών
Β' Χαιρετισμοί, Μάρκου Αρεθουσίων, Κυρίλλου, Ευσταθίου
1430
Ο Σουλτάνος Μουράτ ο Β΄ κυριεύει την Θεσσαλονίκη από τους Βενετούς και την παραδίδει στη λεηλασία και τις φλόγες.
1821
Δύναμη Μανιατών δίνει την πρώτη μάχη του Αγώνος στον Άγιο Αθανάσιο της Καρύταινας.
1823
Συνέρχεται στο Άστρος Κυνουρίας η Β΄ Εθνική Συνέλευση.
1864
Υπογράφεται στο Λονδίνο συμφωνία για την Ένωση με την Ελλάδα των Ιονίων Νήσων.

Τελευταίες Συζητήσεις

Τελευταία Σχόλια

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com