Πολύδροσο Θεσπρωτίας

Το Πολύδροσο είναι ένα μικρό χωριό του δήμου Παραμυθιάς Θεσπρωτίας που βρίσκεται στα όρια των Νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Χτισμένο στις πλαγιές του ποταμού Καλαμά μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον δικαιολογεί απόλυτα το σημερινό όνομά του μιας και οι άφθονες πηγές του αλλά και τα δέντρα που το περιβάλλουν, του χαρίζουν τη δροσιά κάθε εποχή του χρόνου.

Η απόσταση από την Ηγουμενίτσα είναι 42 χλμ και από τα Ιωάννινα 50 χλμ. Από την Αθήνα η διαδρομή μέσω Ιωαννίνων είναι 500 χλμ. και από τη Θεσσαλονίκη 330.

Μια μέρα - Μια εικόνα

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣ...
View Image Download

Το Μουσείο

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #510 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:Το Μουσείο
Η ώρα είναι περασμένη για τηλέφωνο, οπότε δηλώνω από δω την επιθυμία μου να βοηθήσω στο μέτρο που μπορώ στην υπόθεση του Μουσείου.

Ευχαρίστως μάλιστα το καλοκαίρι να οργανώσω μαζί με τα παιδιά σχετική θεατρική παράσταση, με φορεσιές του τόπου μας και χρήση ξεχασμένων σκευών της καθημερινότητας των προγόνων μας. Ζητείται σεναριογράφος που θα ετοιμάσει διαλόγους βασισμένους στην ντοπιολαλιά μας. Μουσική σίγουρα δε θα έχουμε πρόβλημα να βρούμε. Επίσης είμαι σίγουρη πως θα έχουμε και καλό οπερατέρ. Για ηθοποιούς δεν το συζητώ. Τα παιδιά είναι σίγουρο πως θα μας βγάλουν ασπροπρόσωπους.

Θαρρώ πως έτσι το Μουσείο θα ζωντανέψει για τη νεολαία μας και θα γίνει κομμάτι της ζωής τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • admin
  • Το Άβαταρ του/της admin
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 2 Ημέρες πριν #514 από admin
Απαντήθηκε από admin στο θέμα Απ:Το Μουσείο
Σεναριογράφος, οπερατέρ, μουσικός, ηθοποιός, μμμμ.... Μάλλον θα είσαι ο σκηνοθέτης της παράστασης - αφού δεν το αναφέρεις, για να το ξέρουμε :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #515 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:Το Μουσείο
Βγάζεις πολύ γλώσσα τελευταία ή μου φαίνεται?

Για σεναριογράφο άλλον είχα στο νου μου. Ή πιο σωστά άλλη και δεν εννοώ εμένα.

Για τη σκηνοθεσία του θεατρικού μέρους δε λέω όχι αν οι ηθοποιοί είναι παιδιά. Κάτι λίγα έχω υπόψη μου. Για την κινηματογραφική, σίγουρα το αφήνουμε στον ειδικό.

Φιλάκια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Α.Λ.
  • Το Άβαταρ του/της Α.Λ.
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #516 από Α.Λ.
Απαντήθηκε από Α.Λ. στο θέμα Απ:Το Μουσείο
Το Πολύδροσο διακρίνεται στα ιδιότυπα ...παραδοσιακά επαγγέλματα. Εκτός από πολλούς καπετάνιους - άλλος με ειδίκευση δασκάλου, άλλος με ειδίκευση ιερωμένου- έχει και 3-4 σκηνοθέτες, όχι έναν μόνο. Στο χωριό πρώτη που σκηνοθέτησε ήταν η Κλεοπάτρα Σβανά, μαζί είχαμε κάνει και κάποια σεμινάρια στα παιδάκια ένα καλοκαίρι. Έπειτα ο Μητσ Μήτσης έχει υπογράψει σκηνοθετικές επιμέλειες σε λαογραφικές παραστάσεις. Προσωπικά πιστεύω πήρα τη ...χάρη από το λάδι του νονού μου, του Βαγγέλη Μαρτίνη - ήταν ο πρώτος που σπούδασε σκηνοθέτης και μάλιστα σε καιρούς που το είδος δεν είχε ακόμη ιδιαίτερη άνθιση. Μπορεί να μου διαφεύγει και κανένας... Οπότε, όταν φτιάξουμε ένα έντυπο που θα παρουσιάζει το χωριό μας σε υποψήφιους επισκέπτες του ας μην ξεχάσουμε να αναφέρουμε στα παραδοσιακά επαγγέλματα του χωριού τους καπετάνιους και τους σκηνοθέτες! :P Και μην ξεχάσουμε και τους περιστασιακούς ηθοποιούς μας-Μήτσ Μήτσης σε ταινία του Βέγγου, Κώστας Έξαρχος στο \"ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ\" του Θόδωρου Αγγελόπουλου (επιλογή δική μου!) και Σωτήρης Μαρτίνης στο \"Πέρα από τη λίμνη\" που παίζεται αυτές τις μέρες.

Υ.Γ. Αλήθεια, θέλω να ρωτήσω το φίλο μου το Στράτο Στασινό γιατί διάλεξε το Σωτήρη για την ταινία του \&quot;ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΙΜΝΗ\&quot;. ΄Μήπως είχε ακούσει ότι κάποτε ο Σωτήρης έπαιξε κάποτε στην ...4Χ4 υπερπαραγωγή \&quot;ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΟΥΤΣΑ\&quot; και τον θεώρησε ειδικό στα πέρα και μέσα των ηπειρώτικων λιμνών; :P :laugh: :)<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: alexandros, at: 22.04.07 18:23

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 1 Ημέρα πριν #519 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:Το Μουσείο
Χμ, ήρθε καιρός να αποκαλύψω ότι κάποτε πάτησα κι εγώ λίγο το σανίδι. Έστω και ερασιτεχνικά. Άργησα βλέπεις να καταλάβω πόσο μεγάλη αγάπη είχα στο θέατρο και μόνο σε ερασιτεχνικές σχολές μπορούσα να σπουδάσω. Προσπαθώ τουλάχιστον με τα παιδιά στο σχολείο να βγάζω λίγο από τούτο το μεράκι. Μέχρι στιγμής την έχει πληρώσει η Λυσιστράτη, η Ειρήνη, ο Επιτάφιος του Ρίτσου, η Γυναίκα της Ζάκυθος κλπ. Κάποτε προσπάθησα να στήσω και θεατρική ομάδα με τους συναδέλφους. Κράτησε λίγο αλλά ήταν πολύ καλή εμπειρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα

Πες Το

adelfotita - 24/10/2023 - 11:34

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023, 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΡΤΙΝΗ ΓΙΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ.

adelfotita - 20/10/2023 - 15:39

Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι η Γιαννούλα Διώχνου (το γένος Μάκου). Ζούσε στον Καναδά κι εκεί θα γίνει και η κηδεία. Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς της, Κώστα Διώχνο και τον γιο τους Νίκο.

adelfotita - 15/01/2023 - 12:15

ΧΟΡΟΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΙΤΩΝ 19 ΦΛΕΒΑΡΗ, 12.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΟΥ!ΤΑΒΕΡΝΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 238.

adelfotita - 31/12/2022 - 01:45

30/12/22 "Έφυγε" σήμερα η Βασιλική Δρόσου, το γένος Λαμπρίδη. Ετών 100. Η κηδεία θα γίνει αύριο, ώρα 12 το μεσημέρι, στο Κάτω Ζάλογγο όπου και διέμενε με τον γιο της Γιάννη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και καλό της ταξίδι...

adelfotita - 10/09/2022 - 11:04

"Έφυγε" ο Σταύρος Μαρτίνης, ο αγαπημένος μας Τσιαβέλης. Αυτή την ώρα η κηδεία του στον Αη - Δημήτρη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
Cancel

Ημερολόγιο

Τετάρτη
24
Απριλίου
2024
Ανατ.: 06.38
Δύση: 20.14
Πανσέληνος
Ελισάβετ οσίας, Σάββα του στρατηλάτου
1821
Οι Τούρκοι του Λάλα Ηλείας επιτίθενται εναντίον της Αγουλινίτσας αλλά ηττώνται.
1827
Μάχη στον Ανάλατο και καταστροφή των Ελληνικών δυνάμεων.
1897
Ήττα του Ελληνικού Στρατού στα Φάρσαλα και κατάληψη της πόλεως από τους Τούρκους.
1914
Ανακωχή των δυνάμεων της Αυτονόμου Ηπείρου και της Αλβανίας.
1941
Αρχίζει η επιβίβαση του Βρετανικού Εκστρατευτικού Σώματος στα πλοία και η αποχώρησή του προς Κρήτη και Αίγυπτο.
1944
Μαρτυρικός θάνατος 318 κάτοικων της Κοινότητας Πύργων Κοζάνης από τα γερμανικά στρατεύματα.
1956
Πυρκαγιές σε Ελληνικά καταστήματα στην Λευκωσία από Τούρκους.

Τελευταίες Συζητήσεις

Τελευταία Σχόλια

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com