Πολύδροσο Θεσπρωτίας

Το Πολύδροσο είναι ένα μικρό χωριό του δήμου Παραμυθιάς Θεσπρωτίας που βρίσκεται στα όρια των Νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Χτισμένο στις πλαγιές του ποταμού Καλαμά μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον δικαιολογεί απόλυτα το σημερινό όνομά του μιας και οι άφθονες πηγές του αλλά και τα δέντρα που το περιβάλλουν, του χαρίζουν τη δροσιά κάθε εποχή του χρόνου.

Η απόσταση από την Ηγουμενίτσα είναι 42 χλμ και από τα Ιωάννινα 50 χλμ. Από την Αθήνα η διαδρομή μέσω Ιωαννίνων είναι 500 χλμ. και από τη Θεσσαλονίκη 330.

Μια μέρα - Μια εικόνα

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣ...
View Image Download

1η Απριλίου, ΕΚΛΟΓΕΣ στην ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ

  • ΚΩΣΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #432 από ΚΩΣΤΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ στο θέμα Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ
Για ποια αλλαγή φρουράς μιλάς Μαρία; Όταν ξαναβγαίνει Πρόεδρος της Πανηπειρωτικής ο Αλεξίου με ψήφους εκείνων που τον έσερναν πριν τρία χρόνια στα δικαστήρια καταγγέλοντας την προηγούμενη προεδρία του σαν ντροπή και κατάντια για την Πανηπειρωτική;
Επέτρεψέ μου αλλά εδώ δεν πολυκολάει το \"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ\" αν κι εσύ κάπως έτσι αφήνεις να υπονοηθεί όπως το γράφεις. Ντροπή είναι ο μεγαλύτερος φορέας Ηπειρωτών να άγεται και να φέρεται από ευκαιριακές συμμαχίες μηχανισμών.Και κάθε φορά με γαρνιτούρα ωραία λόγια-φούμαρα. Κι ο Ζώης τέτοια έλεγε κι ο Αλεξίου τέτοια ξανάλεγε, οι άλλοι δεν βλέπουν ότι τους χρησιμοποιούν για ασανσέρ; Εκτός αν έτσι βολεύονται κι αυτοί. Υπογράφω φαρδιά πλατιά το κείμενο που έγραψε ο αδελφός σου μια βδομάδα πριν τις εκλογές. Εκτός από το τέλος του όπου έχω άλλη γνώμη, ευτυχώς δεν κατέβηκε κανένας υποψήφιος από το χωριό σε αυτό το εκλογικό καρναβάλι. Εκτός αν κατέβαινε με καμια καινούργια κίνηση που δυστυχώς δεν είδαμε να κατεβαίνει.ίδομεν, κοντός ψαλμός...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #434 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ
Αγαπητέ Κώστα,

ομολογώ ότι τα της Πανηπειρωτικής τα αγνοώ. Ποιος είναι ποιος και τι παιγνίδια παίζονται. (Έφαγα τα δικά μου χρόνια στα δασκαλίστικα, επαγγελματικά και συνδικαλιστικά.) Και για πράγματα που δεν ξέρω δεν είναι του τύπου μου να εκφράζω κρίση και άποψη. Μόνο διαπιστώσεις και ερωτηματικά. Επίσης δεν είναι στον τύπο μου να υποστηρίξω μια άποψη απλά και μόνο γιατί αυτός που τη λέει είναι συγγενής ή φίλος. Άλλο οι προσωπικές σχέσεις του καθενός μας και άλλο η συμμετοχή μας στα κοινά. Και σ αυτό συμφωνούμε απόλυτα με τον αδερφό μου.

Και επανέρχομαι στα της Πανηπειρωτικής. Θέλω να μάθω τι γίνεται γι αυτό και έβαλα το θέμα για να υπάρξει καλύτερη ενημέρωση από όσους τα γνωρίζουν. Το έψαξα και τις μέρες των εκλογών. Στο σάιτ της Πανηπειρωτικής δεν υπήρχε η παραμικρή αναφορά στις εκλογές. Τους πήρα και τηλέφωνο για να μάθω τους συνδυασμούς. Ούτε αυτό μπόρεσαν να μου το απαντήσουν. Έστω και των υστέρων, θα ήθελα, αν κάποιος έχει αυτά τα στοιχεία, να τα δημοσιεύσει.

Δεν ξέρω ποιος είναι ο κ. Αλεξίου. Ούτε εξ όψεως. Τον κ. Ζώη τον συνάντησα στη σύσκεψη που έκανε στα γραφεία της Πανηπειρωτικής το χωριό μας και έβγαλα κάποια συμπεράσματα και απ αυτά που είπε και από τη στάση του που σηκώθηκε κι έφυγε ενώ ακόμη του απαντούσε ο Αλέξανδρος από το βήμα. Δεν μπορώ λοιπόν παρά να χαρώ που είδα να χάνει τη θέση του προέδρου. Άνθρωποι που διακατέχονται από οίηση δε μου είναι συμπαθείς.

Για το άλλο που έθιξες, το ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, καλά κατάλαβες. Δεν το θεωρώ πανάκεια. Πρέπει να συντρέχουν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για να λειτουργήσει. Αν δεν υπάρχουν, τότε καταλήγουμε σε καταστάσεις όπου επικρατεί χάος, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και λογαριασμό δε δίνει. Παλιά που δούλευα στα καράβια, λέγαμε κι ένα σχετικό ανέκδοτο για τον καπετάνιο ενός πλοίου που προσάραξε:

\"Το πήγα το καράβι, το έφερα το καράβι, το κάτσαμε το καράβι!\"

Ο ενικός στα κατορθώματα και ο πληθυντικός στο μοίρασμα της ευθύνης για την αποτυχία, είναι συνήθης τακτική σε τέτοιες περιπτώσεις. Είναι λοιπόν καλύτερο να υπάρχει ξεκάθαρο θεσμικό πλαίσιο λειτουργίας, ποιος και με τι όρους αποφασίζει και από ποιον θα ζητήσουμε ευθύνες αν κάτι δεν πάει καλά.

Η συνεργασία είναι βεβαίως ζητούμενο. Πάντα και παντού. Αρκεί να γίνεται πάνω σε συγκεκριμένο πλαίσιο αρχών. Άλλο αυτό και άλλο οι ευκαιριακές συμμαχίες που συνήθως το μόνο που αποσκοπούν είναι στη νομή της εξουσίας.

πχ Βλέπω στην περίπτωση της Πανηπειρωτικής (έστω και με τα λίγα που γνωρίζω) πως το δεύτερο και το τρίτο ψηφοδέλτιο τα βρήκαν μεταξύ τους και μοίρασαν τις καρέκλες, βγάζοντας στην άκρη το ψηφοδέλτιο που πλειοψήφησε. Είδα επίσης και πρόσεξα ότι ο κ. Κολιούσης ήταν και πριν, επί προεδρίας Ζώη, και τώρα, επί προεδρίας Αλεξίου, ταμίας της Πανηπειρωτικής. Βλέποντας ότι κανένα άλλο πρόσωπο του παλιού προεδρείου δε συμμετέχει στο νεοσυσταθέν, καταλαβαίνω, και πες μου αν κάνω λάθος, πως ο κ. Κολιούσης ανήκει σε άλλο χώρο και στη μία περίπτωση συνεργάστηκε με τον κ. Ζώη και τώρα έδωσε χέρι συνεργασίας στον κ. Αλεξίου. Φαντάζομαι πως θα είχε σοβαρούς λόγους για να ενεργήσει έτσι. Ως μέλος σωματείου που ανήκει στην Πανηπειρωτική θα ήθελα κι εγώ να γνωρίζω ξεκάθαρα τους λόγους αυτούς. Διότι όταν συνεργάζεσαι με κάποιον δεν πρέπει μόνο να καρπώνεσαι τα οφέλη αλλά και να μοιράζεσαι τις ευθύνες για ό,τι δεν πήγε καλά.

Σαφώς το κείμενο του Αλέξανδρου ήταν πολύ αποκαλυπτικό για τις συμπαιγνίες που παίζονται κάτω από τα τραπέζια της Πανηπειρωτικής. Παρέλειψε όμως (και καλά έκανε στη συγκεκριμένη περίπτωση) να μιλήσει για ονόματα και από παρατάξεις ανέφερε μόνο την ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ. Δε βοηθά αυτό όσους δε γνωρίζουν πρόσωπα και πράγματα στο να μορφώσουν διαυγή εικόνα του τι συμβαίνει με την Πανηπειρωτική. Θα ήθελα λοιπόν έστω και εκ των υστέρων να μάθουμε ποιοι ακριβώς είναι οι χώροι που διεκδίκησαν θέση στο ΔΣ της Πανηπειρωτικής. Δηλαδή ποια ήταν τα ψηφοδέλτια. Αν υπάρχουν και οι τοποθετήσεις τους ή ακόμη καλύτερα τα προγράμματα που πρότειναν, θα βοηθούσαν ακόμη περισσότερο. Για μένα αυτό είναι πρώτη και βασική προϋπόθεση για να πετύχει το ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, να υπάρχει όσο το δυνατόν καλύτερη ενημέρωση. Και ο καθένας ας μελετήσει τα δεδομένα και ας πάρει τις αποφάσεις του για την όποια στάση θα κρατήσει.

Προς το παρόν πάντως έχω μείνει με αρκετά κενά στην υπόθεση της Πανηπειρωτικής. Και ανεξάρτητα από τα εκλογικά αποτελέσματα και τις συμμαχίες που μοίρασαν στη συνέχεια την πίτα της εξουσίας (θα προτιμήσω ως Ηπειρώτισσα τον όρο «πίτα» αν και βρήκα πολύ πετυχημένη τη φράση του Αλέξανδρου «τα φρέσκα κερασάκια δεν αρκούν για να περισώσουν τις μπαγιάτικες τούρτες» ) μόνο μέσα από πλατιά και αντικειμενική ενημέρωση μπορούμε να δημιουργήσουμε μοχλούς πίεσης για έξοδο από τα βαλτοτόπια της ως τώρα τακτικής των καρεκλοκένταυρων της συνομοσπονδίας μας.

Αυτά και αναμένω απαντήσεις από τους γνωρίζοντες. Κρατώ προς το παρόν (και προβληματίζομαι) αυτό που έγραψες:

Όταν ξαναβγαίνει Πρόεδρος της Πανηπειρωτικής ο Αλεξίου με ψήφους εκείνων που τον έσερναν πριν τρία χρόνια στα δικαστήρια καταγγέλοντας την προηγούμενη προεδρία του σαν ντροπή και κατάντια για την Πανηπειρωτική;


Να υποθέσω ότι μιλάς για τον νυν και πρώην ταμία της συνομοσπονδίας?<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: Μαρία Λ, at: 16.04.07 03:46

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Α.Λ.
  • Το Άβαταρ του/της Α.Λ. Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Ημέρες πριν #446 από Α.Λ.
Απαντήθηκε από Α.Λ. στο θέμα Απ:ΤΟ ΝΕΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΝΗΠΕΙΡΩΤΙΚΗΣ
Δεν νομίζω ότι η κατάσταση στην Πανηπειρωτική μπορεί να περιγραφεί με όρους προσώπων αν και δεν έχει τελείως άδικο όποιος επιχειρήσει κάτι τέτοιο, έτσι όπως δείχνουν σήμερα τα πράγματα. Και δεν νομίζω ότι η αναδρομική παρουσίαση των προεκλογικών θέσεων των παρατάξεων θα διαφωτίσει ιδιαίτερα την υπάρχουσα κατάσταση. Πιστεύω ότι τα ερωτήματα είναι πολλά κι οι αποδέκτες τους περισσότεροι. Κι όχι και τόσο μακριά κι ούτε πάντα σε τρίτο πρόσωπο.

Οι πρόσφατες εκλογές ίσως μπορέσουν να ορίσουν μια άλλη αφετηρία για το συλλογικό μας φορέα κι όχι κατ'ανάγκη χάρη στα αποτελέσμάτά τους. Κι ίσως, γενικότερα, για τους συλλογικούς μας φορείς. Ό,τι συμβαίνει στην Πανηπειρωτική δεν είναι και τόσο άσχετο με ό,τι συμβαίνει στους άλλους συλλογικούς φορείς. Κι η κουβέντα αξίζει να ξεκινήσει και εκεί. Κι ίσως αυτή να είναι μια καλή αφετηρία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα

Πες Το

adelfotita - 24/10/2023 - 11:34

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023, 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΡΤΙΝΗ ΓΙΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ.

adelfotita - 20/10/2023 - 15:39

Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι η Γιαννούλα Διώχνου (το γένος Μάκου). Ζούσε στον Καναδά κι εκεί θα γίνει και η κηδεία. Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς της, Κώστα Διώχνο και τον γιο τους Νίκο.

adelfotita - 15/01/2023 - 12:15

ΧΟΡΟΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΙΤΩΝ 19 ΦΛΕΒΑΡΗ, 12.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΟΥ!ΤΑΒΕΡΝΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 238.

adelfotita - 31/12/2022 - 01:45

30/12/22 "Έφυγε" σήμερα η Βασιλική Δρόσου, το γένος Λαμπρίδη. Ετών 100. Η κηδεία θα γίνει αύριο, ώρα 12 το μεσημέρι, στο Κάτω Ζάλογγο όπου και διέμενε με τον γιο της Γιάννη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και καλό της ταξίδι...

adelfotita - 10/09/2022 - 11:04

"Έφυγε" ο Σταύρος Μαρτίνης, ο αγαπημένος μας Τσιαβέλης. Αυτή την ώρα η κηδεία του στον Αη - Δημήτρη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
Cancel

Ημερολόγιο

Σάββατο
20
Απριλίου
2024
Ανατ.: 06.44
Δύση: 20.10
Σελήνη
11 ημερών
Σάββατο του Ακαθίστου, Θεοδώρου Τριχινά, Αθανασίου και Ιωάσαφ
1453
Ο πλοίαρχος Φλαντανέλλας εισέρχεται στον Κεράτιο κόλπο και εφοδιάζει την πολιορκούμενη Κωνσταντινούπολη.
1821
Οι Έλληνες επαναστάτες του Γαλατσίου Μολδαβίας καταστρέφουν την γέφυρα του ποταμού Σερέτη.
1941
Υπογράφεται στο Βοτονόσι Ηπείρου το Πρωτόκολλο συνθηκολογήσεως του Ελληνικού Στρατού.
1943
Στην τοποθεσία Λυκόχωρος της Βουνιχώρας Παρνασσίδος γίνεται η επίσημη τελετή ορκωμοσίας των ανδρών του 5/42 Συντάγματος Ευζώνων.

Τελευταίες Συζητήσεις

Τελευταία Σχόλια

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com