Πολύδροσο Θεσπρωτίας

Το Πολύδροσο είναι ένα μικρό χωριό του δήμου Παραμυθιάς Θεσπρωτίας που βρίσκεται στα όρια των Νομών Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων.

Χτισμένο στις πλαγιές του ποταμού Καλαμά μέσα σε ένα καταπράσινο περιβάλλον δικαιολογεί απόλυτα το σημερινό όνομά του μιας και οι άφθονες πηγές του αλλά και τα δέντρα που το περιβάλλουν, του χαρίζουν τη δροσιά κάθε εποχή του χρόνου.

Η απόσταση από την Ηγουμενίτσα είναι 42 χλμ και από τα Ιωάννινα 50 χλμ. Από την Αθήνα η διαδρομή μέσω Ιωαννίνων είναι 500 χλμ. και από τη Θεσσαλονίκη 330.

Μια μέρα - Μια εικόνα

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ 2016
View Image Download
ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣ...
View Image Download

ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ

  • ΚΩΣΤΑΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΚΩΣΤΑΣ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 1 Μήνας πριν #349 από ΚΩΣΤΑΣ
Απαντήθηκε από ΚΩΣΤΑΣ στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
Παιδιά, αν νομίζετε ότι μπορούμε να το ρίχνουμε στην πλάκα για τέτοιο θεμα συνεχίστε αλλά χωρίς εμένα. Περιμένω απαντήσεις, εστηλα ερωτήματα και αν κανεις δεν ξέρει να γράφει στο δίκτυο ας δώσει σε κάποιο που ξέρει να το κάνει την απάντησή του. Αρκετά με τις πλακίτσες,δεν νομίζεται; Υπάρχουν αλλα ωραία πράματα για πλάκα εδώ κάποιοι πρέπει να απαντήσουν για θέματα ου τους αφορούν. Και που αφορούν όλο το χωριό. Έρχεται Πάσχα το Ιατρείο το νέο θα είναι έτοιμο; Τι θα κάνουν με το Δήμο; Οεριμένουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • Μαρία Λ
  • Το Άβαταρ του/της Μαρία Λ
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #351 από Μαρία Λ
Απαντήθηκε από Μαρία Λ στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
Νομίζω ότι η σοβαρή απάντηση έχει κιόλας δοθεί εκ μέρους των υπευθύνων του Φιλοπροόδου. Εκτός αν δε διαβάζεις προσεκτικά τις απαντήσεις.

Σε ενημερώσαμε επίσης ως μέλη της αδερφότητας για τις αποφάσεις που πάρθηκαν στη γενική συνέλευση. Επίσης σου είπαμε ότι η η Αδερφότητα δεν έχει ακόμη εξοικιωθεί με τη χρήση του φόρουμ. Αν δε σε καλύπτουν αυτά, δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις και τηλεφωνικά με τα μέλη του ΔΣ. Τα τηλέφωνά τους υπάρχουν εδώ:

www.polydroso.gr/teleytaia-nea/3-febroya...tas-stin-athina.html


Μπορείς επίσης να παρακολουθήσεις την τακτική συνεδρίαση του ΔΣ, τη Δευτέρα που μας έρχεται. Πληροφορίες για την ακριβή ώρα και τόπο μπορείς να ζητήσεις τηλεφωνικά από τον πρόεδρο ή τα άλλα μέλη.

Κανείς δε σου κάνει πλακίτσα αλλά και κανείς δεν μπορεί να απαγορεύσει στους άλλους να εκφράζουν και το χιούμορ τους.<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: Μαρία Λ, at: 29.03.07 19:27

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ΠΠΔ
  • Το Άβαταρ του/της ΠΠΔ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #357 από ΠΠΔ
Απαντήθηκε από ΠΠΔ στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
Μόλις σήμερα αγαπητέ κ. Κώστα διάβασα την \&quot;επερώτηση \&quot; σου καθώς και όλο αυτή την ιστορία , περί αυτοψιών κ.λ. για τα οποία δεν είχα ιδέα. η ΜΟΝΗ ανάμειξη που είχα στην υπόθεση του ιατρείου ήταν ότι πρίν ακόμα αποφασισθεί η μετεγκατάσταση του ιατρείου είχα προτείνει να κατασκευασθεί στον κήπο της Εκκλησίας. Μπορεί να σε διαβεβαιώσει και ο Πρόεδρος του ΦΣΠ και έπρεπε να τόχε κάνει, ο οποίος αρχικά επεκρότησε και στην συνέχεια με πληροφορόρησε ότι βρέθηκε πιο κατάλληλος τόπος.
Το ιατρείο έγινε και η χαρά μου είναι μεγάλη γιατί με παρακίνηση του αγροτικού γιατρού υποκίνησα το ζήτημα στην προπέρσινη Συνέλευση. Χαίρομαι γιατί θα έχουν ευκολία πρόσβασης οι ηλικιωμένοι, οι γονείς μου και εγώ ο ίδιος αν ζήσω και γεράσω. Τώρα αν κανείς θέλει να εμποδίσει τη λειτουργία του είναι πολύ εύκολο να το κάνει, δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει λογικά σκεφτόμενος άνθρωπος που θα προχωρούσε σ' αυτή την ενέργεια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ΠΠΔ
  • Το Άβαταρ του/της ΠΠΔ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #358 από ΠΠΔ
Απαντήθηκε από ΠΠΔ στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
Αλλά καλέ μου άνθρωπε , που φαίνεται πως γνωρίζετε καλά τα νομικά, αν μπορείτε πληροφορείστε με αν είμαι υποχρεωμένος να μεριμνώ για έργα προόδου ή όχι του χωριού μας . Δηλ. αν πέραν της ηθικής, (που ισχύει για τον κάθε ένα) μήπως υπάρχει και νομική υποχρέωση λόγω της ιδιότητας μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • alexandros
  • Το Άβαταρ του/της alexandros Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 4 Εβδομάδες πριν #362 από alexandros
Απαντήθηκε από alexandros στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
ΠΠΔ, δεν νομίζω η ερώτηση του συγχωριανού μας να αναφερόταν στη συνολικότερη σχέση σου με το θέμα του Ιατρείου αλλά για το αν παρευρισκόσουν στην αυτοψία που πραγματοποίησε ο Δήμος για το θέμα. Ο ίδιος αναφέρει ότι στην απόφαση του Δήμου δεν υπάρχει αναφορά σε σένα οπότε, κατά τη γνώμη μου, το θέμα δεν τίθεται καν. Για αυτό και δεν νομίζω ότι άξιζε μια απάντηση και μάλιστα γενικότερης αναδρομής και, μάλιστα, από μένα. Εξάλλου κι εγώ περιορίστηκα να απαντήσω στο ερώτημα που μου απευθύνθηκε μόνο σε ό,τι έχει να κάνει με το \&quot;δέον γενέσθαι\&quot; στο εξής. Και προσπέρασα ασχολίαστα και σχόλια για το \&quot;υπερβολικά κόσμιο ύφος\&quot; της απάντησής μου γιατί δεν θεωρώ δημιουργική μια τέτοια συζήτηση με υποδείξεις ύφους, παρότι θα μου ήταν και έυκολο και, ίσως, δελεαστικό να απαντήσω ανάλογα. Κι ούτε καν διατύπωσα προσωπικές απόψεις για να απεμπλακούμε επιτέλους από τριβές εσωτερικές που αρκετά ταλαιπώρησαν το χωριό και μόνο καλό δεν κάνουν. Αυτό το ¨ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ\&quot; που περιέχεται στα κοινά κείμενα των συλλόγικών μας φορέων δεν είναι σχήμα λόγου αλλά γνώμονας καθημερινής πρακτικής στα θέματα του χωριού.

Αφού το θέμα τίθεται, για να βοηθήσω στην καλύτερη γνωση του ιστορικού, να θυμήσω ότι το θέμα της μετεγκατάστασης του Ιατρείου τέθηκε στη συνέλευση του Φιλοπρόοδου, στις 12 Αυγούστου στο χωριό. Προτάθηκε, μάλιστα, ως λύση να μεταφερθεί το Ιατρείο στο μικρό χώρο του Σχολείου - στο χώρο της νεολαίας- πρόταση που απορρίφθηκε από τη συνέλευση. Το θέμα συζητήθηκε ξανά στο Δ.Σ του Φιλοπρόοδου στις 17 Σεπτεμβρίου. Τις ημέρες εκείνες μας πρότεινες να μεταφερθεί στον προαύλιο χώρο του Άη Δημήτρη, με την τοποθέτηση λυόμενης κατασκευής. Αυθόρμητα επιδοκίμασα την προσφορά σου, τη θεώρησα και τη θεωρώ σημαντική σαν χειρονομία και σαν προσφορά, όπως κάθε προσφορά για το χωριό. Πήγα μάλιστα στα Γιάννενα και ρώτησα αλλά και φωτογράφησα λυόμενα οικήματα και τις τιμές τους, κουβεντιάζοντας το θέμα με τον Γιάννη Παπαγιαννάκη (ΠΠΓ). Λίγες ημέρες μετά, μετά από μόλις τριήμερη τηλεφωνική επικοινωνία, στις 30 Σεπτεμβρίου, συναντηθήκαμε με το Στέφανο Ράπελλα και υπογράψαμε το Συμφωνητικό Παραχώρησης του οικοπέδου του στο κέντρο του χωριού, μαζί με τον Πρόεδρο της Αδελφότητας. Προκρίθηκε η λύση της μετεγκατάστασης στο χώρο αυτό και όχι στην Εκκλησία για πολλούς λόγους που απλά παραθέτω χωρίς να αξιολογώ:
1. Στο νέο χώρο δεν υπάρχουν σκαλιά για την πρόσβαση όπως υπάρχουν στην εκκλησία κι έτσι η είσοδος είναι ευκολότερη, πιο άμεση. Αυτό είναι σημαντικό και για την πρόσβαση νοσοκομειακού αυτοκινήτου.
2. Το κόστος διαρρύθμισης στο χώρο αυτό ήταν μικρότερο, η λυόμενη κατασκευή θα κόστιζε σχεδόν τα διπλάσια χρήματα.
3. Θα αποφευγόταν άλλη μια τριβή για ένα έργο στο χωριό που ήδη διαφαινόταν γιατί υπήρχαν συγχωριανοί που θεωρούσαν ότι δεν έπρεπε να αλλοιωθεί αισθητικά ο προαύλιος χώρος της εκκλησίας, επικαλούμενοι, μάλιστα, την αρχαιολογική σημασία του χώρου και τη δυσκολία που ίσως πρέκυπτε.
Μετά την απόφασή μας για το νέο Ιατρείο, που επιβεβαιώθηκε και στη σύσκεψη όλων των συλλογικών φορέων του χωριού στις 28 Οκτωβρίου, θέσαμε ως αίτημα στο Δήμαρχο Παραμυθιάς την οικονομική ενίσχυση του συγκεκριμένου έργου. Αυτό έγινε και στην επίσκεψή μας στο Δημαρχείο στις 4 Ιανουαρίου. Ο Δήμαρχος έδειξε διάθεση να στηρίξει οικονομικά το έργο.

Η συνέχεια είναι, λίγο πολύ, γνωστή. Η ουσία είναι ότι οι δύο Σύλλογοι του χωριού μας αποφάσισαν να κάνουν από κοινού το έργο, με δικά τους έξοδα γιατί ο Δήμος, με την αυτοψία και την αποφασή του, είναι προφανές ότι δεν στηρίζει την επιλογή του χωριού, επαναφέροντας την πρόταση που απέρριψε η συνέλευση του χωριού.

Χθες ξαναμίλησα με τον ΠΠΓ και το Γιώργο Διώχνο, όλα δείχνουν έτοιμα για τη λειτουργία του Ιατρείου από το Πάσχα και μετά. Το πρώτο έργο της σύμπραξης των συλλογικών φορέων του χωριού μας είναι γεγονός και έπεται συνέχεια (επέκταση Μουσείου, Κορρύτες κλπ). Πάντα τέτοια, λοιπόν, δίχως τριβές. Και κόσμια, αν αυτό δεν θεωρείται αξιόμεμπτο ;)<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: alexandros, at: 31.03.07 00:03

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

  • ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
17 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #406 από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
Απαντήθηκε από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ στο θέμα Απ:ΙΑΤΡΕΙΟ, ΜΟΥΣΕΙΟ
Το νέο Ιατρείο του χωριού μας είναι πραγματικότητα. Στο κέντρο του χωριού, εύκολα προσβάσιμο για όλους, με μια καλαίσθητη πινακίδα απέξω και αντίστοιχη διακόσμηση στο εσωτερικό του. Ο εξοπλισμός του είναι στοιχειώδης και η πρόθεσή μας είναι άμεσα να εμπλουτιστεί με τα απολύτως απαραίτητα. Ανάμεσά τους ένας καρδιογράφος και μια φιάλη οξυγόνου. Ο καρδιογράφος κοστίζει σχετικά ακριβά και ήδη αναζητούμε τρόπους προμήθειάς του. Τον εμπλουτισμό του Ιατρείου ανέλαβε να επιμεληθεί, σε συνεργασία με το Φιλοπρόοδο και την Αδελφότητα, ο γιατρός Νίκος Γιωργογιάννης. Ο συγχωριανός μας γιατρός προσφέρθηκε να βοηθήσει και στην επαναδραστηριοποίηση της Τράπεζας Αίματος που αποτελεί και απόφαση της πρόσφατης συνέλευσης της Αδελφότητας. Υπάρχουν σκέψεις για τη διοργάνωση ομαδικής αιμοδοσίας στο χωριό και στην Αθήνα στους επόμενους μήνες.

Στο μεταξύ δρομολογείται η προετοιμασία της επέκτασης του Μουσείου. Ο Θεόφιλος Λαμπρίδης, πρωτεργάτης της ίδρυσης του Μουσείου, θα επιμεληθεί σε συνεργασία με το Θωμά Φώτση-ψυχή του Μουσείου στη δεύτερη φάση λειτουργίας του-την επέκταση του Μουσείου με την ενότητα \&quot;ΓΡΑΜΜΑΤΑ\&quot; ενώ στην προετοιμασία του Οπτικοακουστικού Αρχείου που αποτελεί το δεύτερο μέρος της επέκτασης δήλωσαν τη διάθεση συμμετοχής οι Βασίλης Μάκος, Λουκάς Μάκος και Μυρσίνη Παπαγιαννάκη. Οι ενδιαφερόμενοι για συμμετοχή στην προετοιμασία του Αρχείου μπορούν να επικοινωνήσουν με τον Πρόεδρο του Φ.Σ.Π., η ομάδα του Αρχείου θα συναντηθεί το επόμενο διάστημα για τον προγραμματισμό της εργασίας της.<br><br>Η δημοσίευση επεξεργάστηκε από: alexandros, at: 11.04.07 09:02

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.154 δευτερόλεπτα

Πες Το

adelfotita - 24/10/2023 - 11:34

ΑΡΤΟΚΛΑΣΙΑ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023, 9.30 ΤΟ ΠΡΩΙ, ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ ΜΑΡΤΙΝΗ ΓΙΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΣΙΠΟΥΡΟ.

adelfotita - 20/10/2023 - 15:39

Έφυγε για το μεγάλο ταξίδι η Γιαννούλα Διώχνου (το γένος Μάκου). Ζούσε στον Καναδά κι εκεί θα γίνει και η κηδεία. Θερμά συλλυπητήρια στους δικούς της, Κώστα Διώχνο και τον γιο τους Νίκο.

adelfotita - 15/01/2023 - 12:15

ΧΟΡΟΣ ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΙΤΩΝ 19 ΦΛΕΒΑΡΗ, 12.30 ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΟΥ!ΤΑΒΕΡΝΑ ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΑΧΑΡΝΩΝ 238.

adelfotita - 31/12/2022 - 01:45

30/12/22 "Έφυγε" σήμερα η Βασιλική Δρόσου, το γένος Λαμπρίδη. Ετών 100. Η κηδεία θα γίνει αύριο, ώρα 12 το μεσημέρι, στο Κάτω Ζάλογγο όπου και διέμενε με τον γιο της Γιάννη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά της και καλό της ταξίδι...

adelfotita - 10/09/2022 - 11:04

"Έφυγε" ο Σταύρος Μαρτίνης, ο αγαπημένος μας Τσιαβέλης. Αυτή την ώρα η κηδεία του στον Αη - Δημήτρη. Θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

Your browser does not support the HTML5 canvas tag.
Cancel

Ημερολόγιο

Κυριακή
28
Απριλίου
2024
Ανατ.: 06.33
Δύση: 20.18
Σελήνη
20 ημερών
Κυριακή των Βαΐων, Των εν Κυζίκω 9 μαρτύρων, Μέμνονος οσίου
1821
Ο Κολοκοτρώνης ανακηρύσσεται Αρχιστράτηγος της Καρύταινας Πελοποννήσου.
1825
Νίκη των Ελλήνων επί των Αιγυπτίων σε ναυμαχία έξω από την Μεθώνη.
1897
Η Ελληνική Κυβέρνηση αποδέχεται την ανάκληση του Ελληνικού Στρατού από την Κρήτη και την αυτονομία της νήσου.
1906
Ο αρχηγός ανταρτικού σώματος Ανθλγός Πραντούνας Χρ. (Καψάλης) φονεύεται από βουλγαρική ενέδρα στην λίμνη των Γιαννιτσών.
1921
Απόκρουση από τις Ελληνικές δυνάμεις τουρκικών επιθέσεων στο Εσκί Σεχήρ.
1941
Οι Ιταλοί καταλαμβάνουν την Κέρκυρα.

Τελευταίες Συζητήσεις

Τελευταία Σχόλια

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com